Planujesz zakup mieszkania? Obecnie jest na to doskonały moment. Rynek nieruchomości przeżywa prawdziwy rozkwit, który generuje dużą konkurencję. Według danych notarialnych w 2016 roku podpisano około pół miliona umów. Jedna trzecia tej wartości dotyczy transakcji mieszkaniowych. Sprzedaje się wiele lokali nowych i używanych. W zeszłym roku oddano do użytkowania ponad sto sześćdziesiąt tysięcy lokali.
Na jakie mieszkanie warto się zdecydować?
W roku 2016 na krajowym przeważał obrót na wtórnym rynku nieruchomości. Województwo śląskie nie stanowi tu wyjątku. W Gliwicach zdecydowana większość transakcji dotyczy mieszkań używanych. Nie należy jednak sugerować się jedynie statystykami. Aby dobrze wybrać mieszkanie musimy dokładnie określić swoje potrzeby. Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym znajdziemy ciekawe oferty. Podstawowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji jest oczywiście cena. Istnieje tu spora przewaga rynku wtórnego. W przypadku Gliwic cena za metr kwadratowy używanego mieszkania jest około dwadzieścia pięć procent niższa od nowego. Nie powinniśmy sugerować się jedynie ceną. Pamiętajmy, że kupno mieszkania to inwestycja na lata. Od dobrego przemyślenia tej decyzji zależy nasze przyszłe zadowolenie. Ważna jest też lokalizacja. Nowe mieszkania z reguły budowane są w pewnej odległości od centrum miast. W zależności od indywidualnych potrzeb stanowić to może wadę lub zaletę. Analitycy wskazują, że najlepiej kupować mieszkania małe lub średniej wielkości. Związane jest to z faktem, że coraz więcej osób po kilku latach decyduje się na wymianę mieszkania. Mniejsze lokale są tańsze i dostępne dla większej grupy kupujących.
Rynek wtórny.
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego powinniśmy uzyskać wiele informacji. Podstawowym czynnikiem jest stan prawny mieszkania. Upewnijmy się, że sprzedający jest faktycznie właścicielem mieszkania oraz czy lokal nie jest obciążony długami. Warto poznać przyczyny dla których mieszkanie zostało wystawione do sprzedaży. Możemy spotkać się z tragicznym stanem technicznym budynku lub wyjątkowo uciążliwymi sąsiadami. Chociaż informacje te mogą wydawać się przerażające rynek wtórny posiada również swoje zalety. To tutaj trafić możemy na prawdziwe okazje. Ponadto wykorzystamy swoje umiejętności negocjacyjne. Osoby prowadzące sprzedaż indywidualną nie są związane rygorystyczną polityką finansową obecną w firmach deweloperskich. Na tym rynku obniżki w wysokości kilkudziesięciu procent nie są czymś bardzo wyjątkowym.
Rynek pierwotny.
Decydując się na nowe mieszkanie Gliwice unikniemy wielu zagrożeń. W tym wypadku mamy duże szanse, że budynek jest w dobrym stanie technicznym. Ograniczone jest też ryzyko wystąpienia pułapek prawnych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy odstąpić od uważnego przeczytania zawieranej umowy. Minusem jest mniejsza elastyczność co do ustalonych cen. Oczywiście warto negocjować także z deweloperem. Nie spodziewajmy się jednak niesamowitych efektów. Większość firm nie udziela rabatów przekraczających pięć procent wartości nieruchomości. Za nowe mieszkanie zapłacimy po prostu nieco więcej.
Warto też przeczytać: http://www.jetix-hol.pl/jak-przebiega-sprzedaz-mieszkania-w-miejscowosci-gliwice/