POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, zajmuje obecnie czwarte miejsce na liście najpopularniejszych przyczyn zgonów (w latach dziewięćdziesiątych była to pozycja szósta). Wszystko za sprawą braku zbyt małej świadomości społecznej i ignorowania podstawowych objawów chorobowych. Żeby tego było mało, wszystko wskazuje na to, że omawiana przez nas dolegliwość niebawem znajdzie się na pozycji trzeciej wymienionej powyżej listy. Jak zatem sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka? W jaki sposób unikać Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc? Czy istnieją leki na POChP? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zainteresowany? Wspaniale. W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!
POChP jako choroba cywilizacyjna
Zanim wyjaśnimy, czym są leki na POChP, najpierw trochę teorii. W pierwszej kolejności skupmy się na szczegółowym przedstawieniu omawianej przez nas dolegliwości. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to jednostka chorobowa o charakterze ciągłym, uznana jakiś czas temu za chorobę cywilizacyjną. A teraz trochę liczb. W Polsce na POChP cierpi prawie dwa miliony osób. Robi wrażenie? W takim razie uważaj: globalnie na omawianą przez nas dolegliwość choruje czterysta milionów ludzi! Wszystko za sprawą niezdrowego trybu życia i braku należytego szacunku dla środowiska – o tym poniżej. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, koniecznie zajrzyj na stronę https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/. Znajdziesz tam szereg przydatnych informacji pozyskanych wyłącznie z rzetelnych źródeł. Zachęcamy do zapoznania się z omawianą przez nas chorobą i poznania jej podstawowych cech.
Fizyczne objawy POChP
POChP to choroba, podczas której pacjent bardzo często pierwotnie nie odczuwa żadnych charakterystycznych objawów. Poniżej znajdziesz listę popularnych symptomów POChP, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:
- Męczący kaszel – Pojawiający się najczęściej w określonej części dnia, na przykład wieczorem. W związku z tym możemy dojść do wniosku, że mowa o kaszlu o charakterze ciągłym, a nie jedynie o sezonowym objawie przeziębienia. Jeśli zatem od pewnego czasu męczy Cię nadmierne odkrztuszanie, koniecznie zgłoś się do lekarza po leki na POChP. O tym, jak wygląda diagnostyka omawianej przez nas choroby, przeczytasz poniżej.
- Wykrztuszanie plwociny – Plwocina to charakterystyczna dla POChP wydzielina płucna, która zawiera w sobie następujące elementy: ślina, pyły, złuszczony nabłonek i resztki jedzenia. Zdarza się, że we „flegmie” widoczne są także ślady krwi lub ropa. Tego typu objawy niewątpliwie powinny budzić obawy w potencjalnie chorym pacjencie.
- Przewlekła duszność – Pojawiająca się nierzadko niedługo po wykonywaniu zaawansowanych ćwiczeń fizycznych. Wszystko za sprawą obniżonej tolerancji wysiłku, która również jest jednym z podstawowych symptomów POChP.
Odczuwasz którykolwiek z powyższych objawów? Koniecznie zgłoś się do lekarza! Z całą pewnością skieruje Cię on na szczegółową diagnostykę, a w rezultacie zaproponuje leki na POChP, które przyniosą Ci ulgę w codziennym funkcjonowaniu.
POChP – Objawy psychiczne
W tym miejscu warto zaznaczyć jednak, że POChP coraz częściej charakteryzuje się także objawami psychicznymi. Wszystko za sprawą świadomości posiadanej choroby. Informacja o pozytywnej diagnozie zawsze jest dla nas ciężka, toteż nie można się dziwić, że psychika pacjenta po prostu tego nie wytrzymuje. To właśnie dlatego osoby cierpiące na POChP nierzadko popadają w depresję i odczuwają liczne stany lękowe dotyczące ich zdrowia, a nawet życia. Więcej na ten temat przeczytasz na portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/, a więc na stronie dedykowanej osobom zainteresowanym tematyką chorób płucnych. Czujesz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i zweryfikuj swoją wiedzę.
Diagnoza i leki na POChP
Jak zostało wyżej wspomnianym, pierwszym krokiem do podjęcia diagnozy jest wizyta u lekarza rodzinnego. Ten z całą pewnością zaoferuje Ci szereg badań, wśród których na pewno znajdzie się także podstawowa spirometria. To czynnościowe badanie układu oddechowego, które w jednoznaczny sposób wykaże stan Twoich płuc i nakreśli potencjalny stan chorobowy. Gdy badania już się odbędą i potwierdzą Twoje przypuszczenia, lekarz zaproponuje Ci odpowiednią drogę prowadzącą w kierunku leczenia. Z pewnością zaproponuje też odpowiednie leki na POChP, jednak zanim do tego dojdzie, musisz wiedzieć kilka rzeczy.
- Po pierwsze – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Wprowadzone leki na POChP mają za zadanie poprawić Twój komfort w codziennym funkcjonowaniu. Warto zaznaczyć jednak, że same leki nie zdziałają cudów, jeśli sam nie podejmiesz trudnych życiowych decyzji. O tym poniżej.
- Po drugie – By czuć się dobrze, musisz zrezygnować z nałogów. Badania wskazują, że aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP to nałogowi palacze. Marzy Ci się normalne funkcjonowanie? Niestety – pozbycie się nałogu jest pierwszym krokiem do odzyskania normalności.