Dach musi utrzymywać różne parametry by można było o nim powiedzieć, że jest dobrze zrobiony. Mowa tutaj chociażby o nieprzepuszczaniu wody, ale również o dobrej izolacji termicznej. Sprawdźmy więc jakie są sposoby na dobre uszczelnienie i ocieplenie dachu, tak by wytrzymał on długie lata i nie wymagał częstych konserwacji.
Pierwsza rzecz jaką dach ma spełniać to przede wszystkim izolować nas od warunków atmosferycznych. Do wnętrza nie mogą dostawać się promienie słoneczne, wiatr i oczywiście woda deszczowa. Aby dach był szczelny i nie przepuszczał wody opadowej, trzeba zastosować odpowiednią izolację, ponieważ inaczej będzie dochodziło do przecieków. Uszczelnianie rozpoczyna się od góry, jeszcze zanim położymy dachówkę. W handlu istnieją specjalne folie dachowe, które mają właściwości uszczelniające. Są one dobre by zapewnić sobie szczelność poszycia, ale już po położeniu papy. Tak więc najpierw papa, później ewentualnie folia i dach mamy szczelny. Oczywiście izolacje dachu przed przenikaniem wody opadowej nie kończą się na tym. Mamy przecież jeszcze miejsca, gdzie przez poszycie przeprowadzone są kominy oraz wywietrzniki. W przypadku poddasza użytkowego często mamy okna dachowe. Tam również uszczelnienie musi być bliskie ideałowi.
By uniemożliwić wniknięcie wody i wilgoci w powyżej wymienione miejsca, najlepiej stosować silikon dekarski. Jest on przystosowany do pracy w zmiennych warunkach, na przykład obok komina dymowego podłączonego do pieca centralnego ogrzewania. Zimą, gdy w piecu pali się najintensywniej, okolice komina będą mocno nagrzane i uszczelnienie musi to wytrzymać. Nie ma mowy o pęknięciach, ponieważ te spowodują że woda zacznie wpływać na dół i zrobi się grzyb, którego będzie bardzo trudno się pozbyć. Tyle w kwestii uszczelnienia, teraz zwróćmy jeszcze uwagę na ocieplenie. Dach jest miejscem, gdzie będzie uciekać z naszego domu nawet pięćdziesiąt procent ciepła. Izolacje dachu stosowane pod kątem termicznym obejmują piankę uszczelniającą, ale również zwykły styropian. Obydwa te środki umieszcza się od spodu, od strony strychu bądź górnych pomieszczeń. Zazwyczaj używa się obu metod, najpierw nakładając styropian, a później za pomocą pianki uszczelniając wszystkie najdrobniejsze miejsca.
Porządna i kompletna izolacja dachu jest konieczna, byśmy mogli mówić o dobrze zbudowanym domu. Dach musi zapewnić zarówno odpowiednią barierę dla wody napływającej z zewnątrz w czasie deszczu, jak również dla ciepła próbującego uciec z wnętrza domu. Musimy zadbać na etapie budowy o jak najlepsze wykonanie tego elementu budynku, ponieważ jest on absolutnie kluczowy dla komfortu przyszłych jego użytkowników.