Bycie przedsiębiorcą to nie jest łatwa sprawa. Dlatego też trzeba wiedzieć, że konieczne będzie podejmowanie bardzo poważnych i odpowiedzialnych decyzji – głównie finansowo. Niektóre z nich dotyczyć będą zarządzania flotą pojazdów z firmie. W jednoosobowych działalnościach gospodarczych zazwyczaj nie mamy konieczności zajmować się flotą aut, jednak w firmach średnich i dużych już taka konieczność istnieje. Sprawdzimy jak to robić by jak najwięcej zaoszczędzić oraz nie narazić firmy na różnego rodzaju straty.
Na początku przyjrzyjmy się sprawie pozyskiwania aut do floty. Zazwyczaj gdy potrzebna jest średniej wielkości, lub też duża flota samochodów dostawczych, wykorzystuje się jedną z dwóch opcji: bierze się auta w leasing, albo na wynajem długoterminowy. Niektórzy zakupują też auta na własność, jednak to dotyczy tylko bardzo bogatych firm, których stać zarówno na zakup jak i na utrzymanie aut w takiej flocie. Natomiast w przypadku leasingu czy wynajmu koszty utrzymania są, lub przynajmniej mogą być przerzucone na właścicieli tych samochodów. Zarządzanie flotą pojazdów wymaga jak widać wielkiej odpowiedzialności, ponieważ wielu śmiertelników nawet nie zdawałoby sobie sprawy jak działają powyżej wymieniony sposoby wykorzystywania aut. Zarządzający w dużych firmach najczęściej nie są pojedynczymi osobami, ale są to całe zespoły, które podejmują decyzje wspólnie. Dzięki temu odpowiedzialność jest solidarna, a przy okazji większa jest szansa na to, że decyzje będą podjęte prawidłowo.
Teraz rozwiniemy temat utrzymania floty pojazdów, gdy firma już taką ma. Tak więc trzeba tutaj jasno powiedzieć, że to jakie koszty będzie ponosić przedsiębiorstwo zależy od wielu czynników. Jest to nie tylko rodzaj posiadanych i wykorzystywanych aut oraz ich awaryjność, ale przede wszystkim sposób rozliczania kosztów napraw. Otóż w przypadku wynajmu długoterminowego te koszty nie są ponoszone przez firmę, jeżeli do awarii nie przyczynili się pracownicy. Nawet takie kwestie jak regularne serwisowanie samochodów są opłacane przez wynajmującego. Ma to odbicie w wyższej kwocie, jaką trzeba co miesiąc płacić, jednak w wielu sytuacjach jest to opłacalne. Dlatego też zarządzanie flotą pojazdów musi być takie, by brać te wszystkie sprawy pod uwagę. W tym celu często przeprowadza się wieloletnie analizy finansowe, które mogą na koniec dać odpowiedź na to, w jaki sposób firma powinna pozyskiwać samochody, które później będą wykorzystywane. Trzeba też wziąć tu pod uwagę kwestię finansów, na przykład takie fakty, że leasing aut ogranicza zdolność kredytową firmy, a wynajem długoterminowy już nie. Jednak o tym szerzej napiszemy w kolejnym poradniku.
Zarządzanie flotą pojazdów jest jak widać bardzo odpowiedzialnym i trudnym zadaniem. Wymaga wprowadzania w życie wyników analiz finansowych, regularnego sprawdzania opłacalności danych umów i transakcji, a przede wszystkim dużej ilości oleju w głowie. Złe decyzje mogą tutaj doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem firmy, a w konsekwencji do bardzo poważnych strat finansowych, które później trzeba będzie odpracowywać przez wiele lat.
Znajdź więcej informacji na: http://www.kzpochrona.com.pl/jakie-korzysci-przynosi-najem-dlugoterminowy/