Zakładanie firmy w Niemczech staje się coraz modniejsze. Wielu polskich przedsiębiorców wybiera ten wariant z uwagi na niższe koszty całkowite prowadzenia tego typu działalności u naszych sąsiadów, a także o wiele bardziej niż u nas probiznesowe uregulowania prawne. Czy założenie firmy w Niemczech jest trudne, co należy zrobić, na co uważać i przede wszystkim – czy jest to opłacalne dla naszego portfela?
Dla większości osób decydujących się na zarejestrowanie firmy pod niemieckim adresem jest to próba ucieczki do kraju, który nie tylko nie utrudnia życia ludziom biznesu, ale także robi wszystko, aby ten biznes się rozwijał. Firma w Niemczech to już nie tylko marzenie wielu Polaków, ale także realna potrzeba i coraz częściej rzeczywistość. Liczba polskich przedsiębiorców, którzy założyli firmę za zachodnią granicą z roku na rok rośnie i będzie rosnąć.
Firma w Niemczech – korzyści
Wielu twierdzi, że założenie firmy w Polsce jest banalnie prostą rzeczą. Wystarczy wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim urzędzie miasta czy gminy. I już – tak myśli i przekonuje większość. Tymczasem na rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej się nie kończy. Mimo, że początkowo biznes nie przynosi zysku, państwo wymusza na właścicielu firmy zmierzenie się z coraz większą biurokracją i formalnościami. Każda czynność czy zmiana w danych, formie opodatkowania, adresu księgowej itd musi być uzupełniona w odpowiednim terminie i najlepiej osobiście. Firma w Niemczech ma ten plus, że wszystko odbywa się zdalnie, a bardzo często, aby załatwić jakąś formalność można skorzystać ze strony internetowej urzędu czy ministerstwa i jednym kliknięciem uporać się z obowiązkiem. Niemieccy przedsiębiorcy czasami przez lata nie widzą urzędników na oczy.
Firma w Niemczech – koszty
Tutaj dochodzimy do głównej zalety prowadzenia firmy na terenie Niemiec – kwestii finansowych. Najpierw jednak należy dodać, że aby Polak mógł założyć firmę, musi zarejestrować ją pod jakimś niemieckim adresem. Niestety to wymóg, którego nie da się przeskoczyć. Może stworzyć zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę, która charakterem przypomina nasze rodzime formy organizacji przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku, w Niemczech wynosi ona zazwyczaj nawet trzykrotność tej, którą mamy w Polsce. Firma w Niemczech wiąże się z mniejszymi składkami. Działa tam bowiem wiele konkurencyjnych prywatnych przedsiębiorstw, zajmujących się tego typu usługą. Okazuje się, że przedsiębiorca może wybrać to, które mu najbardziej odpowiada, dzięki czemu jest w stanie sporo zaoszczędzić.
Nieobowiązkowe składki
W Polsce ZUS to ponad 1200 złotych, w Niemczech nie ma obowiązku uiszczania choćby jednego euro na przyszłą emeryturę! Każdy biznesmen musi jednak wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które wynosi – w zależności od przychodu firmy – nawet 300-350 euro, co może odstraszać polskich właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy muszą przewalutowywać przecież tę kwotę. Niestety wszystko ma swoje plusy i minus.
Podobny artykuł znajdziesz na:
http://www.kzpochrona.com.pl/firma-w-niemczech-co-warto-wiedziec/